DTJ1524S12-D
DigiKey Part Number
1470-DTJ1524S12-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTJ1524S12-D
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 1.25A
Category
Power (Watts)
15W
Manufacturer
XP Power
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Input Type
DC
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.24" L x 1.00" W x 3.00" H (31.4mm x 25.4mm x 76.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
9V
Approval Agency
CB, UL
DC Voltage - Input (Max)
36V
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
1.25A