CCH600PS28
DigiKey Part Number
1470-4419-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCH600PS28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 605W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CCH600PS28 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.43" L x 4.02" W x 1.69" H (214.1mm x 102.1mm x 42.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
28V
Standard Number
Current - Output 1
21.5 A