XL-1608UWC-04
DigiKey Part Number
5962-XL-1608UWC-04TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-1608UWC-04
Description
CHIP LED 0603 WHITE SMD
Customer Reference
Detailed Description
White, Cool LED Indication - Discrete 2.7V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Mfr
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V
Current - Test
5mA
Lens Color
Yellow
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
0.50mm