XL-1608SURUGC
DigiKey Part Number
5962-XL-1608SURUGCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-1608SURUGC
Description
CHIP LED RED,GREEN 1200603SMD
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 525nm Green, 625nm Red LED Indication - Discrete 2.6V Green, 2.1V Red 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.17mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.6V Green, 2.1V Red
Series
Current - Test
20mA Green, 20mA Red
Wavelength - Peak
525nm Green, 630nm Red
Lens Color
Colorless
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.85mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.85mm