890324025006CS
DigiKey Part Number
732-5792-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
890324025006CS
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 275VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
890324025006CS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
275V