150121M173000
DigiKey Part Number
732-11395-2-ND - Tape & Reel (TR)
732-11395-1-ND - Cut Tape (CT)
732-11395-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150121M173000
Description
LED RGB CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
150121M173000 Models
Category
Lens Size
2.70mm x 2.00mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue
Series
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Anode
Wavelength - Peak
632nm Red, 520nm Green, 468nm Blue
Lens Color
Colorless
Package / Case
4-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.70mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.10mm