CHB011M12GM4T
DigiKey Part Number
1697-CHB011M12GM4T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB011M12GM4T
Description
SIC, MODULE, 11M, 1200V, 48 MM,
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 100A (Tj) 265W (Tj) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14.9mOhm @ 100A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 28mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
405nC @ 15V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10100pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
265W (Tj)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
4 N-Channel
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
100A (Tj)