CAB6R0A23GM4 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1697-CAB6R0A23GM4-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CAB6R0A23GM4 |
Description | MOSFET 2N-CH 2300V 150A |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 2300V (2.3kV) 150A 610W Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CAB6R0A23GM4 Models |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.4mOhm @ 200A, 15V |
Manufacturer Wolfspeed, Inc. | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 95mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 735nC @ 15V |
Packaging Box | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 30500pF @ 1500V |
Part Status Active | Power - Max 610W |
Technology Silicon Carbide (SiC) | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge) | Mounting Type Chassis Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 2300V (2.3kV) | Package / Case Module |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A |