MKS4G024702E00JF00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKS4G024702E00JF00 is not available
MKS4G024702E00JF00
DigiKey Part Number
1928-MKS4G024702E00JF00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4G024702E00JF00
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.406" L x 0.197" W (10.30mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V