MKS4G021502B00KC00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TDK
Image for MKS4G021502B00KC00 is not available
MKS4G021502B00KC00
DigiKey Part Number
1928-MKS4G021502B00KC00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4G021502B00KC00
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V