MKS4C051005F00KH00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKS4C051005F00KH00 is not available
MKS4C051005F00KH00
DigiKey Part Number
1928-MKS4C051005F00KH00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4C051005F00KH00
Description
CAP FILM 10UF 10% 63VDC RADIAL
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V