MKS4B051505I00JH00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
KEMET
Image for MKS4B051505I00JH00 is not available
MKS4B051505I00JH00
DigiKey Part Number
1928-MKS4B051505I00JH00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4B051505I00JH00
Description
CAP FILM 15UF 5% 50VDC RADIAL
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
30V
Voltage Rating - DC
50V