MKS2D021001A00KA00 is available for purchase but is not normally stocked.
TDK
10000 pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
MKS2D021001A00KA00
DigiKey Part Number
1928-MKS2D021001A00KA00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS2D021001A00KA00
Description
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Voltage Rating - DC
100V