BYV79E-200,127
DigiKey Part Number
1740-1178-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYV79E-200,127
Description
DIODE STANDARD 200V 14A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 14A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BYV79E-200,127 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
14A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 14 A