BYV34-500,127
DigiKey Part Number
1740-1172-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYV34-500,127
Description
DIODE ARRAY GP 500V 20A TO-220AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 500 V 20A Through Hole TO-220-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 500 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
500 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 20 A