BYC8X-600P,127 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 630
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 2 015
Diode 600 V 8A Through Hole TO-220FP
BYC8X-600P,127
DigiKey Part Number
1740-1241-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYC8X-600P,127
Description
DIODE STANDARD 600V 8A TO220FP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
18 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.9 V @ 8 A