BYC15-600,127
DigiKey Part Number
1740-1448-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYC15-600,127
Description
DIODE STANDARD 500V 15A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 500 V 15A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
500 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.9 V @ 15 A