BTA440Z-800BTQ
DigiKey Part Number
1740-1230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA440Z-800BTQ
Description
TRIAC 800V 40A TO3P
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 40 A Through Hole TO-3P
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
80 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
40 A
Supplier Device Package
TO-3P
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
400A, 440A