BTA416X-800CTQ
DigiKey Part Number
1740-BTA416X-800CTQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA416X-800CTQ
Description
TRIAC SENS GATE 800V 16A TO220F
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 16 A Through Hole TO-220F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTA416X-800CTQ Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 176A
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220F
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V