BT158W-1200TQ
DigiKey Part Number
BT158W-1200TQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT158W-1200TQ
Description
SCR 1.2KV 126A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 126 A Standard Recovery Through Hole TO-247-3
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Off State (Max)
3 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1100A, 1210A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.2 kV
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
70 mA
Package / Case
TO-247-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.65 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - On State (It (AV)) (Max)
80 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
126 A