BT148-600R,127
DigiKey Part Number
1740-1059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT148-600R,127
Description
SCR 600V 4A SOT-82-3
Detailed Description
SCR 600 V 4 A Sensitive Gate Through Hole SOT-82-3
EDA/CAD Models
BT148-600R,127 Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
6 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Off State (Max)
500 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
35A, 38A
Part Status
Active
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Package / Case
SOT-82
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.8 V
Supplier Device Package
SOT-82-3
Current - On State (It (AV)) (Max)
2.5 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A