BT136-600D,127
DigiKey Part Number
1740-1017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT136-600D,127
Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220AB
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 4 A Through Hole TO-220AB
EDA/CAD Models
BT136-600D,127 Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
25A, 27A