WAVE-40-125
DigiKey Part Number
345-1541-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAVE-40-125
Description
ANCHOR HEATSINK 40X40X12.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink BGA Aluminum Alloy Board Level
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WAVE-40-125 Models
Category
Shape
Square, Angled Fins
Mfr
Length
1.575" (40.00mm)
Series
Width
1.575" (40.00mm)
Packaging
Bulk
Fin Height
0.492" (12.50mm)
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.16°C/W @ 200 LFM