TEMA-AA-50-12
DigiKey Part Number
345-TEMA-AA-50-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEMA-AA-50-12
Description
THERMOELECT ASSY AIR-AIR 50W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Air to Air Thermoelectric Assembly 50 W
Category
Voltage
12 V
Manufacturer
Wakefield Thermal Solutions
Fan Location
Cold Side / Warm Side
Series
Power - Input
95 W
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Part Status
Active
Weight
4.0 lbs (1.8 kg)
Heat Transfer Type
Air to Air
Dimensions - Overall
160mm L x 122.4mm W x 147mm H
Power - Cooling
50 W
Base Product Number
Current
8 A