TEC-40-39-127
DigiKey Part Number
345-1734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEC-40-39-127
Description
PELTIER TEC 40X40X3.9MM 3.9A
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 33.4W @ 27°C 4 A 90°C
Category
Height
3.91mm
Current - Max
4 A
Voltage - Max
15.4 V
Resistance
3.22 Ohms
Operating Temperature
90°C
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Qmax @ Th
33.4W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
68°C @ 27°C