TEC-40-33-127
DigiKey Part Number
345-1735-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEC-40-33-127
Description
PELTIER TEC 40X40X3.3MM 8.5A
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 72.0W @ 27°C 8.5 A 90°C
Category
Height
3.30mm
Current - Max
8.5 A
Voltage - Max
15.4 V
Resistance
1.66 Ohms
Operating Temperature
90°C
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Qmax @ Th
72.0W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
68°C @ 27°C