Image for DC1203848L2B-3T0 is not available
DC1203848L2B-3T0
DigiKey Part Number
345-DC1203848L2B-3T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC1203848L2B-3T0
Description
FAN 120X38MM 48VDC TACH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 212.6 CFM (5.95m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
59.0dB(A)
Packaging
Bulk
Power (Watts)
103.68 W
Part Status
Active
RPM
Voltage - Rated
Termination
3 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
38.00mm
Approval Agency
CE, cURus
Air Flow
212.6 CFM (5.95m³/min)
Current Rating (Amps)
2.16A
Static Pressure
0.840 in H2O (209.2 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C