DC0501005H2B-BT4
DigiKey Part Number
345-DC0501005H2B-BT4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC0501005H2B-BT4
Description
FAN 50X10MM 5VDC PWM/TACH MOLEX
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 50mm L x 50mm H Ball 12.7 CFM (0.356m³/min) 4 Position Rectangular Connector
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
35.0dB(A)
Packaging
Bulk
Power (Watts)
500 mW
Part Status
Active
RPM
Voltage - Rated
Termination
4 Position Rectangular Connector
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
10.00mm
Approval Agency
CE, cURus
Air Flow
12.7 CFM (0.356m³/min)
Current Rating (Amps)
0.100A
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C