VJP10-35C270M3
DigiKey Part Number
1670-VJP10-35C270M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJP10-35C270M3
Description
VIBRATION MOTOR 16K RPM 2.6G
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Vibration, ERM (Haptic) 16000 RPM 3 ~ 6VDC
Category
RPM
16000 RPM
Manufacturer
Vybronics Inc
Torque - Rated (oz-in / mNm)
3.68 / 26
Series
Size / Dimension
Round - 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging
Tray
Diameter - Shaft
0.039" (1.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.177" (4.50mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.287" (7.30mm)
Function
Vibration, ERM (Haptic)
Termination Style
Quick Connect
Motor Type
Brushed
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Rated
3 ~ 6VDC