RWA100R0B
DigiKey Part Number
RWA100R0B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWA100R0B
Description
RWA100R0B 5 PPM BULK
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWA100R0B Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)