VCCS300M-12
DigiKey Part Number
2050-VCCS300M-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCCS300M-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
VCCS300M-12 Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.99" L x 2.13" W x 1.58" H (101.3mm x 54.0mm x 40.2mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
25 A