SX15U-05S
DigiKey Part Number
62-1001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SX15U-05S
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 132 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
2 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
73%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 60°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 132 VAC
Size / Dimension
3.31" L x 2.72" W x 1.34" H (84.0mm x 69.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CSA, UL
Current - Output 1
3 A