KTPS24-24010MP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Volgen + Furuno
In Stock: 326
Datasheet
24V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
KTPS24-24010MP
DigiKey Part Number
62-1118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS24-24010MP
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Customer Reference
Detailed Description
Efficiency
Level V
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
3.05" L x 2.04" W x 1.59" H (77.5mm x 51.8mm x 40.5mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
IEC
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.348 lb (157.85 g)
Power (Watts)
24 W