KTPS24-15016MP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Volgen + Furuno
In Stock: 0
Datasheet
15V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
KTPS24-15016MP
DigiKey Part Number
62-1117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS24-15016MP
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 24W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Volgen + Furuno
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level V
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
3.05" L x 2.04" W x 1.59" H (77.5mm x 51.8mm x 40.5mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
IEC
Voltage - Output
15V
Standard Number
Current - Output (Max)
1.6A
Weight
0.348 lb (157.85 g)
Power (Watts)
24 W