FDC20-48D05W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1
Image for FDC20-48D05W is not available
FDC20-48D05W
DigiKey Part Number
FDC20-48D05W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDC20-48D05W
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 2A, 2A 18V - 72V Input
Category
Current - Output (Max)
2A, 2A
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)