VRS-1-Q2PSI-20KNN-0-M1
DigiKey Part Number
28-VRS-1-Q2PSI-20KNN-0-M1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VRS-1-Q2PSI-20KNN-0-M1
Detailed Description
Rocker Switch SPST 16A (AC), 20A (DC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Actuator Marking
O I
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 20.20mm Dia
Switch Function
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
125 V