CNX722C200FVW
DigiKey Part Number
CNX722C200FVW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNX722C200FVW
Description
LED PNL IND RED 25.60MM LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red 5V ~ 28V 20mA Wire Leads - 6" (152.40mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CNX722C200FVW Models
Category
Current
20mA
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.88" (22.35mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
25.60mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
1300mcd ~ 1900mcd
Lamp Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67, NEMA 6P
Voltage
5V ~ 28V