CNX714C500120W
DigiKey Part Number
CNX714C500120W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNX714C500120W
Description
LED PNL IND GREEN 17MM WIRE LDS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green 120V 8mA Wire Leads - 6" (152.40mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CNX714C500120W Models
Category
Current
8mA
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.55" (14.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
17.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
924mcd
Lamp Color
Green
Termination Style
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Lens Color
Green
Ingress Protection
IP67
Ratings
AC
Base Product Number
Voltage
120V