CMD15-21VRC/TR8
DigiKey Part Number
L62201TR-ND - Tape & Reel (TR)
L62201CT-ND - Cut Tape (CT)
L62201DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD15-21VRC/TR8
Description
LED RED CLEAR 1206 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red LED Indication - Discrete 2V 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMD15-21VRC/TR8 Models
Category
Lens Size
2.00mm x 1.50mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Peak
632nm
Color
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Lens Transparency
Clear
Height (Max)
1.10mm