CL-1-2005-9912-I
DigiKey Part Number
28-CL-1-2005-9912-I-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL-1-2005-9912-I
Description
LED PNL IND GRN/RED WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green, Red 50° 48V Green, 48V Red 20mA Green, 20mA Red Wire Leads - 6.000" (152.40mm)
Category
Current
20mA Green, 20mA Red
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.56" (14.20mm)
Packaging
Bag
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Active
Millicandela Rating
130mcd Green, 750mcd Red
Type
LED
Wavelength - Peak
574nm Green, 645nm Red
Lamp Color
Green, Red
Viewing Angle
50°
Lens Color
Green, Red
Termination Style
Wire Leads - 6.000" (152.40mm)
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
48V Green, 48V Red