1092QD3-12V
DigiKey Part Number
1092QD3-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092QD3-12V
Description
LED PNL IND AMBER DIF QUICK CON
Detailed Description
LED Panel Indicator Amber Diffused 12V 25mA Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
EDA/CAD Models
1092QD3-12V Models
Category
Ratings
DC
Voltage
12V
Series
Current
25mA
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Amber
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Amber
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)