1092QA2-125VAC
DigiKey Part Number
28-1092QA2-125VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092QA2-125VAC
Description
LED PNL IND CLEAR DIF QUICK CON
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Clear Diffused 125V 25mA Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Category
Voltage
125V
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Current
25mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
7000mcd
Lamp Color
Clear
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)