1092D3-250VAC
DigiKey Part Number
28-1092D3-250VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092D3-250VAC
Description
LED PNL IND AMBER CLEAR LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Amber Clear 250V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1092D3-250VAC Models
Category
Ratings
AC
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
250V
Series
Current
25mA
Packaging
Bag
Panel Cutout Shape
Round
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Amber
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Amber
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)