1092C6-12V
DigiKey Part Number
1092C6-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092C6-12V
Description
LED PNL IND BLUE CLEAR WIRE LDS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Blue Clear 12V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1092C6-12V Models
Category
Ratings
DC
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
12V
Series
Current
25mA
Packaging
Bag
Panel Cutout Shape
Round
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Blue
Millicandela Rating
3200mcd
Lens Color
Blue
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)