1092C3-250VAC
DigiKey Part Number
28-1092C3-250VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092C3-250VAC
Description
LED PNL IND AMBER DIFF WIRE LDS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Amber Diffused 250V 25mA Wire Leads - 4.8" (121.92mm)
Category
Ratings
AC
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
250V
Series
Current
25mA
Packaging
Bag
Panel Cutout Shape
Round
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Amber
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Amber
Termination Style
Wire Leads - 4.8" (121.92mm)