1092C3-125VAC
DigiKey Part Number
1092C3-125VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092C3-125VAC
Description
LED PNL IND AMBER DIFF WIRE LDS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Amber Diffused 125V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1092C3-125VAC Models
Category
Ratings
AC
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
125V
Series
Current
25mA
Packaging
Bulk
Panel Cutout Shape
Round
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Amber
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Amber
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)