SMM02040E2500BB100
DigiKey Part Number
SMM02040E2500BB100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM02040E2500BB100
Description
RES 250 OHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMM02040E2500BB100 Models
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)