SMM02040D4422BB100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Parametric Equivalent
44.2 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thin Film
MELF Assembly Video
Resistors: Vishay MELF Resistors Take on Thin &Thick Film Technologies in Head to Head Competition
SMM02040D4422BB100
DigiKey Part Number
SMM02040D4422BB100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM02040D4422BB100
Description
RES 44.2KOHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMM02040D4422BB100 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)