SMM02040D1002BB000
DigiKey Part Number
749-SMM02040D1002BB000TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-SMM02040D1002BB000CT-ND - Cut Tape (CT)
749-SMM02040D1002BB000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM02040D1002BB000
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thin Film
EDA/CAD Models
SMM02040D1002BB000 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)