SMM02040C4022FB000 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMM02040C4022FB000 |
Description | SMM0204 50 40K2 1% B0 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40.2 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thin Film |
Series | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Package / Case MELF, 0204 |
Resistance | Supplier Device Package |
Tolerance | Size / Dimension 0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm) |